Ushqime

Tani kanë dhe kohën dhe bëhen aq të shijshme/ Mos i ndani bamjet sepse ju shërojnë dhe u mbajnë larg sëmundjeve që prekin shqiptarët

Bamja është një nga ato ushqime që ose vërtet e pëlqeni ose thjesht nuk mund ta duroni. Për adhuruesit e frutave të gjelbra, po, është një frut, mund të mbështeteni në shumë përfitime të shijshme shëndetësore ndërsa e konsumoni.

Turli në Tavë me Patëllxhanë dhe Bamje - Shije e Përsosur - AgroWeb

Megjithëse shumë janë nuk i hanë pjesët e brendshme të bamjeve, është ajo që i bën një zgjedhje e shkëlqyeshme për
shëndetin e zemrës.

Një studim tregoi që substanca në të vërtetë mund të lidhet me yndyrën gjatë procesit të tretjes dhe të ndihmojë trupat tanë të heqin qafe, në vend që ta zgjasë dhe të shkaktojë probleme.

Përmbajtja e lartë e fibrave të bamjeve mund të ndihmojë gjithashtu në ruajtjen e niveleve optimale të yndyrës, sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës. Një përfitim tjetër: Sasia e fibrave (rreth 3 gram për filxhan) dhe karbohidratet (rreth 7.5 gram për filxhan) ekuilibrohen për ta bërë atë një mundësi të shkëlqyeshme për këdo që ndjek një dietë.

Mund ta bëni vetëm me bamje falë sasisë së saj të madhe të vitaminës C, rreth 23 miligram në një filxhan. Ai gjithashtu vepron si një antioksidant krahas vitaminës A, të cilat janë të dyja polifenole.

Një studim i vitit 2018 zbuloi se këto lloje të antioksidantëve janë veçanërisht të shkëlqyeshëm në largimin e inflamacionit në trurin tonë, i cili mund të ndihmojë me kujtesën dhe njohjen ndërsa plakemi.

Bamje me Domate dhe Speca - Receta me Shije Fantastike - AgroWeb

MË TË LEXUARAT

To Top